Valószínűleg már hallott a plagiocefáliáról, azaz a lapos fej szindrómáról, amely csecsemőknél jelentkezik és gyakorisága az utóbbi években nő. Bár a szindróma elnevezése kissé rémisztő, nem kell aggódni, a plagiocefália megelőzhető.
A plagiocefália, másnéven laposfejűség, csecsemőknél jelentkezik. Az újszülött puha koponyája lehetővé teszi a baba szülőcsatornán való áthaladását. Néhány héttel születés után a baba koponyája még mindig lágy és puha. Amennyiben a baba hosszú ideig egy helyzetben fekszik a fejecskéje asszimetrikusan ellapulhat. A jó hír, hogy a plagiocefeália helyrehozható, sőt megelőzhető.
Helyzeti plagiocefália
Több fajta plagiocefália létezik, de a leggyakoribb a helyzeti plagiocefália. Ahogy az a megnevezéséből kiderül, ez a típusú laposfejűség akkor keletkezik, amikor a csecsemő egy testhelyzetben, általában a hátán fekszik, ezzel ellapítva koponyáját. Ez ijesztőnek hangzik, de nyugalom, a lapos fej szindróma nem veszélyes, csupán kozmetikai hibáról van szó. Ez persze nem jelenti azt, hogy figyelemnen kívül hagyhatjut a problémát, ellenkezőleg.
Hogyan ismerhető fel?
Hogyan tudja felismerni a plagiocefáliát? Az egészséges baba koponyájának hátsó része tökéletesen gömbölyű és mindkét oldala szimetrikus. Figyelje meg egyenletesen nő-e a baba haja és ne féljen kezeivel „megvizsgálni“ a baba fejét. A mindennapi simogatás során bizonyára észrevenné a laposabb helyeket vagy egyéb abnormális asszimetriákat. A plagiocefáliát a rendszeres szűrővizsgálatokon belül az orvos is felfedezheti, de ha úgy érzi, hogy valami nincs rendben a fej formájával, keresse fel a gyermekorvost még a szűrővizsgálat előtt.
Mi okozza?
A plagiocefália egyik kiváltó oka a csecsemők háton való altatása. Ezzel a javaslattal 1994-ben áltak elő az amerikai orvosok mégpedig azzal a céllal, hogy megelőzzék a hirtelen csecsemőhalál szindrómát, amely általában akkor következett be, amikor a baba nem hátonfekve aludt. A testhelyzet változás következtében ugyan több mint 50%-kal csökkent a bölcsőhalál gyakorisága, de nőtt a plagiocefáliában szenvedő csecsemők száma.
A fej laposságához az autósülésekben, bölcsőkben és speciális gyerekszékekben töltött idő is hozzájárul. Ezekben ugyan a baba szabadon mozgathatja a fejét, de nyakizmai még nem elegendően erősek a fej megtartásához és mozgatásához, ami végeredményben ahhoz vezet, hogy a csecsemő feje nagyrészt egy pozícióban van túl sok ideig. Hibának számít az is, ha a babát a szülők az autósülésben hagyják aludni, ahol nagyon természetellenes testhelyzetben van. Ha utazás közben a baba elalszik, hazaérkezés után helyezze őt a kiságyba.
A lapos fej szindróma helyhiány miatt a terhesség során is kialakulhat. Ezért koraszülött babáknál vagy többmagzatos terhesség során előfordulása gyakoribb. A fej a szülés során is deformálódhat, amennyiben a szülőcsatorna nagyon szűk vagy a szülésnél fogót használtak.
Megelőzés és terápia
A plagiocefália enyhe formája nem okoz különösebb egészségügyi problémákat, a későbbiekben inkább lelki problémákhoz vezethet. Pedig egy kis szülői odafigyeléssel megelőzése nagyon egyszerű. Ne hagyja a babát ugyanabban a helyzetben feküdni hosszú ideig. Ha a csecsemő hajlamos alvás közben egyik oldalra fordítani a fejét, próbáljon ki egy egyszerű trükköt és változtasson a baba alvási pozícióján illetve a kiságy elhelyezkedésén. Remek segítséget nyújthat a babafészek is, amely lehetővé teszi a megfefelő alvási pozíció felvevését ezzel is csökkentve a lapos fej kialakulásának a kockázatát.
A babák szívesen fordítják fejüket a fény felé vagy egy bébijáték után, ezért ezeket a kiságy egyik másik oldalára felváltva rögzítse vagy fordítsa meg a kiságyat. A plagiocefáliát úgy is elkerülheti, ha a babát napközben hasra fekteti, aki így fokozatosan hozzászokik az új testhelyzethez, megtanulja tartani a fejét ami közelebb hozza őt a következő fejlődési lépcsőfokhoz – az átforduláshoz és az üléshez.
A lapos fej kezelése speciális sisak segítségével is lehetséges, amely mindig méretre készül. A sisak alkalmazása súlyosabb esetekben ajánlott, amikor a plagiocefália nagyon asszimetrikus és abnormális és a jövőben komoly lelki problémákhoz vezethetne. E speciális koponya ortézist a baba 3-6 hónapon keresztül napi 23 órát viseli. A sisakot ideális esetben a baba már 4 hónapos korától hordja, amikor a koponya csontjai a leggyorsabban nőnek.
A plagiocefália nem okoz különösebb egészségügyi problémákat, de ennek ellenére nem szabad alábecsülni és figyelmen kívül hagyni. Megelőzése és kezelése nagyon egyszerű és a szép fejforma érdekében minél előbb érdemes elkezdeni.