Beszédfejlődés az első évben

  Kategóriák: Gyermek első évei,
4 perc
22. jún'18

Az első születésnap érkeztével a baba élete is jelentősen megváltozik. A csöppség nem csak más szemszögből látja a világot, de sokkal többet és aktívabban kommunikál környezetével. Beszéde is sokkal gyorsabban fejlődik. Vessünk egy pillantást a baba beszédfejlődésére a nyolcadik hónapjától egy éves koráig.

A nyolcadik hónap után a csecsemő túl van az első gagyogási időszakon és most nagyobb változásokon esik át. A kilencedik hónap körül a baba már általában önállóan ül és nem csak az alapvető szükségleteit, de vágyait is képes kifejezni. Ilyenkor alakulnak ki az első gesztusok, amelyek a tudatos kommunikáció egyik, de nem egyetlen eszközei.

Felfedező időszak

Ez az időszak nagy mérföldkőnek számít a gyermek életében, hiszen nem egy esemény először ölt valódi kontúrokat. A tárgyak kóstolgatása már a múlté, kezdődik a felfedezések időszaka. Ebben a fázisban a baba megismeri a tárgyak állandoságát, azaz megtanulja, hogy a tárgyak akkor is léteznek, ha éppen nem látjuk őket. Ha egy tárgy tehát a földre esik a kis felfedező tudni fogja, hogy nem vált köddé és valahol ott van.

Ez az időszak még egy fontos mérföldkővel kapcsolódik össze. Mégpedig az ok-okozat összefüggésének megértésével. A 9-10 hónapos gyermek már tudja, mire szolgál a villanykapcsoló vagy a zenélő játék madzagja. A mindennapi teendők, mint amilyen a mosogatás, ruha akasztás, porszívózás, telefonálás vagy vásárlás, felkeltik a kicsik érdeklődését és megpróbálják őket utánozni. Ezeket a tevékenységeket különböző "szavakkal" nevezik meg.

Bababeszéd és a felfedező időszak

Pá-pá, ta-ta, ba-ba

A témáról szóló előző cikkükben arról olvashatott, hogy a beszéd fejlődését mozgasfejlődés és értelmi fejlődés is kíséri. Már az első értelmes szó kiejtése előtt a baba nagyon érdeklődő, ismerkedik az őt körülvevő világgal és igyekszik megérteni. Az első év végéhez közeledve a gyermek már reagál a tiltásunkra (no-no) és képes elvégezni az adott utasításunkat például pá-pát inteni, tapsikolni, képes megmutatni milyen tárgy adja ki a tik-tak hangot vagy mekkorára nő.

Az első értelmes szavakat a baba egy év körül ejti ki. Természetesen nem összetett szavakról beszélünk, sokkal inkább különféle szótagokról, melyek tárgyak, személyek vagy tevékenységek megnevezését szolgálják. Nem véletlenszerű, hanem tudatosan kiejtett szavakról van szó. Ezek a hangsorok egyszerre több tárgyat vagy tevékenységet nevezhetnek meg és értelmezésük az adott szituációtól függ.

Hogyan beszéljünk a babával?

Egy éves kor körül is fontos szemtől szembe beszélgetni gyermekével. A hangsúly a helyes és kifejező artikuláción áll, így a baba képes leolvasni és utánozni az ajkak mozgását és az azt kísérő arckifejezést. Közös társalgás közben Ön is használjon gesztusokat, válaszoljon gyermeke megnyilvánulásaira és ne hagyja figyelmen kívül azon kéréseit, vágyait, amelyeket még nem képes szavakba foglalni.

Használjon rövid, egyszerű mondatokat. Ezeket a baba sokkal könnyebben megérti és megtanulja ismételni. Tovább folytassa az egyes tevékenységet leírását, például most papizni megyünk, felvesszük a cipőcskéket, pá-pát intünk apának. Ismételten nevezze meg a környezetében lévő tárgyakat, állatokat stb.

Bababeszéd és játék

Új rutin játék formájában

A nyolc hónapos és idősebb babák a napi rutinos teendőkön kívül egyre gyakrabban bekapcsolódnak a szociális tevékenységekbe is. Ez alatt általában egyszerű társasjátékokat értünk, amelyeket a szülőkkel, testvérekkel vagy más felnőttekkel játszanak. Közülük legismertebb a bújócska, a tapsi baba tapsi vagy a különféle tárgyakkal való játékok. A kocka piramisok építésére és ledöntésére a kicsik ragályos lelkesedéssel reagálnak, szociális rutinnak számítanak a formaválogató játékok, a tea kevergetése, labda gurigatása vagy járássegítő tologatása is. Talán a legizgalmasabb tevékenység a fiókok nyitogatása, a könyvek lapozása, de különleges vonzerővel rendelkezik a gyümölcs darabok kóstólgatása is.

A nyolcadik és tizenkettedik hónap között a gyerekek hihetetlen tempóban fejlődnek. Egy-egy sikeresen kiejtett szót vagy végrehajtott gesztust lelkesedés, öröm és boldogság kíséri. Álljon e csodálatos időszakban gyermeke mellett és örüljenek együtt sikereinek.