Könny nélküli babaaltatás öt lépésben

  Kategóriák: Csecsemő és kisgyermek,
5 perc
11. okt'23

A síró baba megnyugtatása sok szülő számára kihívás. Többféle altatási technika létezik, és minden babánál más módszer válhat be. Az elismert amerikai gyermekorvos, Harvey Karp, a babák sikeres elaltatásához öt lépésből álló technikát használ. Nézzük meg közelebbről a technika egyes lépéseit.

A kisbabák alvási szokásai a kezdetekben kiszámíthatatlanok és csak fokozatosan épülnek ki. Az újszülöttek nem tesznek különbséget nappal és éjszaka között, ezt a képességet a melatonin alváshormonnak köszönhetően csak később sajátítják el. Az elalvási problémák mögött gyakran a csecsemőkori kólika áll, amely a csecsemők mintegy 20 százalékát érinti.

Karp doktor ötlépéses módszere

A világhírű amerikai gyermekorvos, Harvey Karp, a „Legboldogabb baba” című könyv szerzője, a csecsemőkori kólika okát a fejletlen idegrendszerben látja. Dr. Karp szerint a fejlődés szempontjából a magzatnak szüksége lenne a negyedik trimeszterre, hogy éretten érkezzen a világra és készen álljon a méhen kívüli életre.

Az anyaméh kényelméből a baba hirtelen egy olyan világgal szembesül, amelyet veszélyesnek értékelhet ki, hiszen sok fénnyel, ismeretlen hangokkal és új szagokkal van tele. A külvilág iránti bizalmatlansághoz a kisbabák viszonylag rossz látása is hozzájárul.

Dr. Karp technikája 5 lépésen alapszul, melyek betartása segít a babáknak jobban megbirkózni a külső környezet drámai változásaival. Betartásukkal olyan környezetet képes teremteni gyermekének, amely az anyaméhben töltött időszakra emlékeztet. Az egyes lépéseket fokozatosan, egymást követő sorrendben kell végrehajtani. Egyes babák esetében elég csak néhány lépést betartani, de vannak babák, akiknél mind az öt lépést szükséges követni.

Babaaltatás baba

Pólyázás

A feszes pólyázási technika pozitív hatással van a síró babára, mivel imitálja az édesanya pocakjában lévő szűk teret és ezáltal biztonság érzéssel tölti el a csecsemőt. A babát érő új ingerek olykor annyira felzaklathatják, hogy már nem képes figyelni édesanyjára. A szorosan bepólyált baba megnyugszik és készen áll a Dr. Karp által alkalmazott további lépesekre. A gyorsabb elalvás érdekében a szülők babafészket is használhatnak, amely imitálja a méhen belüli testhelyzetet és limitálja a baba mozgásterét, ezzel megakadályozva a hirtelen mozdulatokat.

Oldalra fektetés

Az oldalra fektetés is az anyaméhen belüli testhelyzetre hasonlít. A háton fekvés az újszülöttek számára egy új, szokatlan testhelyzet, a magzathelyzetben sokkal biztonságosabban érzik magukat. Számos kultúrában, például a lappoknál vagy pigmeusoknál, a csecsemőket magzathelyzetben hordozzák egész nap. Az így hordozott gyerekek mindamellett hogy egészségesen fejlődnek, sokkal nyugodtabbak.

Fehér zaj

Az anyaméhben a magzat az édesanya szívdobogását, az artériákban áramló vér zümmögését és az emberi test egyéb hangjait hallja. Világrajövetele után hirtelen más, számára ismeretlen hangokkal is szembesül, ami nyugtalansághoz, síráshoz vezethet. Az anyaméhen belüli hangokat imitáló fehér zajt otthonában is utánozhatja. Hajoljon a baba fölé úgy, hogy legfeljebb 6 cm-re legyen a fülétől, és próbálja megnyugtatni egy éles „ssssss” hanggal. Ahogy a baba kezd elcsendesedni, csökkentse a hangerőt.

A különböző elektronikus készülékek, például a porszívó, vagy a televízió is fehér zajt bocsátanak ki működés közben. Az internet is kínál ilyen felvételeket, sőt ma már fehér zajt kibocsátó babanyugtató játékok is vannak a piacon. Csak a szülőn áll, melyik módszert választja csöppsége altatásához.

Babaaltatás ásítás

Ringatás

Már nagyanyáink tudták, hogy az álmatlanságra gyógyír a ringatás. A baba megnyugtatásához alkalmas eszközök a bölcsők, hinták vagy a babakocsi. A baba csendesítését hevesebb ringatással kezdjük. Közben ritmikusan enyhén ütögethetjük a baba hátát. A ringatást kombinálhatjuk a hordozással akár kendőben, akár babahordozóban. A háztartási munka illetve séta során végzett mozdulatok kellemesen ringatják és finoman rázzák a babát. Sok édesanya babakocsis sétát használ altatási módszerként, van akinél az autóban való altatás vált be.

Szoptatás vagy cumizás

A szoptatás nyugtató hatással van a babákra, a babák már az anyaméhben is szopizzák az ujjacskáikat. Dr. Karp szerint szükség esetén bátran használhat cumit, de maximum 4-5 hónapos koráig, nehogy elalvásnál a kicsi függővé váljon tőle.

A baba szüntelen sírásának hátterében egyéb okok is állhatnak, ez lehet éhség, haspuffadás, reflux, allergiás reakció az anya által elfogyasztott élelmiszerre, ételre. Ezeket az okokat ki kell zárni. A csecsemőkori kólika feljebb felsorolt kezelési módjain kívül ajánlott a has maszírozása és a mindennapi rutin bevezetése. Jutalmul boldogabb babát kap.