A gyermek világrajövetele felejthetetlen pillanat a szülők életében. A kismamák szemében viszont a vájúdás időszaka és maga a szülés nem éppen a legkellemesebb élmény. Milyen hatással van a szülés folyamatára az apa jelenléte? Jó, ha kíséri a kismamát vagy inkább várjon a folyosón?
Míg az Egyesült Államokban az apás szülés teljesen természetes, nálunk még nem annyira elterjedt. Az apák, kismamák és szakemberek véleménye ezzel kapcsolatban ugyanis eltérő. Mi az igazság abban, hogy az apa jelenléte a szülésnél nem csak pozitív, de negatív értelemben is befolyásolhatja a partnerek kapcsolatát? Valóban jó, ha az apa is részese a szülésnek?
Végig együtt
A partner jelenléte a szülésnél kizárólag a szülők döntésén alapszik. Mielőtt apás szülés mellett döntenének, jó tisztában lenni azzal, mi a kismama és az apa szerepe szülés közben. Míg az anyának nincs más választása, csak megszülni gyermekét, az apa szabadon dönthet. A kismamák egy csoportja igényeli partnere jelenlétét a vájúdás és szülés során, fontos számukra az apa támogató és segítő részvétele. Sokan közülük úgy gondolják, hogy ha az apa jelen volt a baba fogantatásánál, születésénél is helye van.
A második babájukat váró kismamák már általában nem vágynak az apa jelenlétére. Tisztában vannak azzal, hogy a szülés nagy fájdalmakkal, tehetetlenséggel, kimerültségel, sőt néha szitkozódással is jár. A vájúdó kismama nem éppen a legvonzóbb énjét mutatja a nagy világnak és a kismamák egy része fél attól, hogy ha partnere ilyen állapotban látná, megváltoznának az iránta eddig kimutatott érzései. A szülés ugyanis nem mindig követi az ideális forgatókönyvet.
Az apa szerepe
Még mielőtt az apa a szülőszobába lép, fontolja meg az ezzel járó előnyöket és hátrányokat. Csodálatos dolog támaszt nyújtani élettársának, de néha a dolgok nem az elképzeléseink szerint haladnak és ilyenkor az apa inkább tehernek számít. A legkeményebb pasikat is néha kiütheti a vér, kimerült kismama vagy az éppen megszületett gyermek látványa. A férfiakat megrémítheti a méhlepény megszülése is. A nem feldolgozott negatív élmények hatással lehetnek a partnerek későbbi intim életére. Ez elkerülhető, ha az apa az első illetve második, azaz a tágulási és kitolási szakasz után elhagyja a szülőszobát és visszatér, amikor a szülés hátralévő része már rendben lezajlott.
Az apának előre fel kell készülnie arra, hogy a vájúdás órákig is eltarthat. Azok az édesapák, akik átestek egy szülésfelkészítő tanfolyamon, általában a szülés harmadik, azaz lepényi szakasz allatt is maradni akarnak. Jó ha az apa a kismama fejénél áll, simogatja, nyugtatja, támogatja őt. Így nem jelent akadályt a kórházi személyzetnek. Ha a kismama esetleg szitkozódik, azt az édesapa ne vegye személyesen.
Szülés alatt a hormonszint hihetetlen módon változik és ehhez végtelen fájdalom társul. A megviselt kismama száját helytelen kijelentések hagyhatják el, főleg akkor, ha az apának nem éppen odaillő megjegyzéséi vannak. Jobb ha a férj nem panaszkodik a szülés időtartamára, nem nyafog, hogy fáradt és még véletlenül se kommentelje az eseményeket borzalmas, szörnyű és hasonló jelzőkkel. Ha a kismama tudja, hogy partnere nem férfi a talpán, inkább ne követelje jelenlétét a szülésnél.
A szakember véleménye
Másképp látja az apás szülést Michel Odent, francia szülész-nőgyógyász. Szerinte az apa jelenléte csak meghosszabítja a szülés folyamatát és akadályozza a szakszemélyzet munkályát. Nem csak ezen alapszik a szakember negatív véleménye. Az apa egészen más fényben látja női partnerét és ez akaratlanul is nyomot hagyhat benne. A szülészet terén több mint 50 éves tapasztalattal rendelkező Odent olyan esetekkel is találkozott, amikor az apa a szülés megélése után elhagyta az édesanyát vagy komoly lelki zavarokban szenvedett.
A szülés kizárólag a nőkre tartozik és így volt ez a múltban is, amikor a nők még odahaza szültek. A férfi ugyan a házban volt, de általában segédmunkákat végzet, azaz vizet melegített, tiszta lepedőket készített elő vagy a többi gyermekről gondoskodott – sosem volt közvetlenül a szülésnél. Ez a trend a hetvenes évektől van terjedőben és a nyugati országokból jutott el hozzánk is. Ennek oka az is lehet, hogy a szülés az otthonokból a kórházakba került át és egyúttal csökkent a többgenerációs családok száma, így sok esetben az apa marad az kismama egyetlen támasza. Manapság az apák azt az előnyt élvezhetik, hogy szabadon választhatnak.
Az apa jelenlétét a szülésnél mindkét szülőnek jól át kell gondolnia. Senkit sem lehet akarata ellenére kényszeríteni. A szülés csodálatos élmény, de néha jobb, ha a titokzatosság fátyla fedi. Önnek mi a véleménye az apás szülésről?