Csak az önöké. Az illatos kisbaba, amely az elkövetkező hónapokon, éveken át teljesen önöktől függ. Jóformán csak most érkeztek meg a kórházból és máris azon kezd el gondolkodni, milyen alakot öltenek majd a mindennapjaik. Szeretné, hogy az alvás, etetés és a többi tevékenységek is szisztematikusak legyenek? Vezesse be napirendjükbe a rendszerességet mindjárt, ahogy az lehetséges lesz.
A baba életének első heteiben teljesen fölösleges kísérletezni bármilyen napirend kialakításával, mivel az újszülött ebben az időszakban csak ismerkedik az őt körülvevő világgal. Ilyenkor csak figyeljük a babát, mikor alszik, mikor mutatkoznak rajta a fáradtság jelei, ismétlődnek-e az alvási szokásai...A kézikönyvek szerint a rendszeres rituálék mint a fürdetés és az alvásra készülődés segítségünkre lehetnek, de vannak babák, akik az átlagostól eltérően viselkednek. Lehet hogy a környezetében lévő valamennyi anyuka a gyermekét este fürdeti, de kettejüknek a reggeli fürdetés felel meg. Az első hetekben tehát inkább Ön alkalmazkodik a baba ösztönös műkodéséhez.
Az újszülött belső órája
A pici babák belső órája nem tesz különbséget a nappal és az éjjel között. Erre körülbelül 6 hónapos korára érig meg. Az újszülöttek általában naponta 16-20 órán át alszanak, természetesen ez az adat kortól és külső tényezők hatásától függ. Az alvás a gyermek legtermészetesebb tevékenysége. A baba akkor ébred, ha valamire szüksége van vagy ha kényelmetlenül érzi magát.
Vannak babák, akik három hónapos koruk körül már 6 órát is képesek egyszerre átaludni az éjszaka folyamán, a mamák nagy örömére. De még mindig legalább 14 óra pihenésre van szükségük. 12 hónapos korára a csöppséget már nem kell olyan gyakran etetni, az alvási ciklusai is egyre hosszabbak és már képes átaludni az egész éjszakát.
A babák alvási szokásai
A napirend fokozatos bevezetésével három hónapos kor körül próbálkozhatunk először. A napirend legfontosabb részét éppen az alvási szokások elsajátítása alkotja. Biztosan hallott már a rendszeresen ismétlődő alvási ciklusokról. Egy felnőtt ember alvási ciklusa 5 fázisból áll és az alvás és az ébrenlét közötti állapottal kezdődik majd könnyű alvással folytatódik. Ezt követi a mélyalvás. Ebben a fázisban nagyon nehéz felébreszteni az alvó embert és ez a fázis nélkülözhetetlen testünk regenerálódásához. Az alvás ötödik fázisa az ún. REM fázis, fontos szerepet játszik a mentális egészség szempontjából és a tanulásnál. Ebben a szakaszban kezdődik az álmodás.
A babáknál azonban az ellenkezője figyelhető meg. A csecsemők alvása a REM fázissal kezdődik, amit gyakran a kezek és lábak intenzív mozgása kísér. Ezt követi a könnyű alvás fázisa, majd következik a mély - valamint a nagyon mély alvás. Ha a csemetéje a kiságyon kívül szundított el és éjjelre át szeretné helyezni őt a kuckójába, tegyen egy próbát – gyengéden fogja meg a kezét és emelje kb. 5 cm magasba. Amikor a kezét elengedi és az leesik anélkül, hogy a baba felébredne, az azt jelenti, hogy a baba éppen a mélyalvás fázisában van és az ágyba való szállítása során nem ébred fel.
Teremtse meg az alváshoz szükséges kellemes környezetet
Az alvóhely a gyerekszoba legfontosabb része. De oda a baba általában a későbbiek során kerül. Az első hónapokban a csöppségek saját kiságyukban ugyan, de a szülei hálószobájában alszanak. Az újszülöttet a hátára fektetve tegyük le aludni. A baba úgy 4 hónapos korára természetesen az oldalán vagy a hasára fordulva kezd aludni. Környezetéből távolítsa el a vánkosokat, plüss állatkákat vagy nehéz plédeket.
A babapólyák használata a nagymamáink korában teljesen mindennapos volt. A szorosan bebugyolált baba állítólag jobban alszik, hiszen a mozgó végtagjai nem ébresztik fel. A felnőttek ezt a testhelyzetet kellemetlennek találhatják, de biztonság érzetet nyújt a babának és ezért a kicsik kedvelik és ezt a pszichológusok is alátámasztják.
Kaloo Perle-Large Sleeping Bag gyerek hálózsák a legkisebbeknek
A Kaloo gyerek hálózsák ideális a legkisebbek számára. A hálózsák a babának olyan biztonság érzetet nyújt mintha csak a szerettei karjában lenne. A hálózsák felső része kikapcsolható, a többi része viszont egybevarrott.
Nem kell teljesen csendben lenni
A cumit éjjelre csak abban az esetben használja, ha sikeresen megbirkóztak a szoptatással. Ellenkező esetben megtörténhet, hogy a baba a cumit mellbimbónak nézi. A dudlizás és a szoptatás viszont teljesen eltérő technikát igényel. Ha a baba elutasítja a dudlit, ne erőltesse. Az elalváshoz nem szükséges teljesen csendes környezet, hiszen a baba a méhen belül is különböző hangokat érzékelt. A baba megnyugtatásához próbálja ki az ún. fehér zajt. A neten számos oldal található, amelyek kimondottan a babáknak szánt háztartási (hajszárító, porszívó) vagy természetes (eső, vízesés, szél) zajt kínálnak. Ezeket a monoton mély hangokat fehér zajnak nevezzük.
Szakemberek tanácsai
Anette Kast-Zahn pszichológusnő és Hartmut Morgenroth gyerekorvos a Minden gyermek megtanul aludni! című könyv szerzői, amely Dr. Richarda Ferber módszerét vette alapul. Ez a könyv már sok szülő életét könnyítette meg. A módszer lényege az éjjeli szoptatás közötti időközök fokozatos meghosszabbítása. A babát legkésőbb fél órával a lefektetése előtt etesse meg. Nap mint nap körülbelül ugyanabban az időben még éber állapotban fektesse le. Az éjjeli önálló elalvást az alvókendők is megkönnyíthetik.
És most jön a módszer nehezebbik része – hagyni a babát meghatározott időközönként sírni. Térjen vissza a szobába 3 percnyi sírás (nem nyöszörgés) után, és ezt a határt fokozatosan 5, 7, maximum 10 percre hosszabbítsa. Maradjon a baba mellett egy-két percig, simogassa és nyugodt hangnemben beszéljen hozzá. Ha mérges, maradjon mellette rövidebb ideig. Semmi esetre se adjon neki dudlit vagy cumisüveget. Ezzel a módszerrel a baba három napon belül megtanul egyedül elaludni, bár az első két nap valóban nem lesz egyszerű. A módszer 6 hónapos kortól és a nappali alvásnál is alkalmazható.
Amikor a napirendet a szülő alakítja
Vannak édesanyák, akik a „babywise“ módszert alkalmazzák. Gary Ezzo és Robert Bucknam könyve elsősorban az amerikai édesanyák körében lett népszerű, bár a gyerekorvosok nem igazán szívlelik. A könyv szerzői szerint a baba már 7 hetes korában képes átaludni az éjszakát, de szüleinek pontos napirendet kell betartaniuk. Ennél a módszernél nem a baba igényeihez igazodunk, de a napirendjét teljes mértékben a szülő alakítja. Kizárólag ébredés után eteti minden három órában, majd jön a játék ideje és végül az alvás, ám ennél a módszernél sosem ringatja álomba.
Ebben a ciklusban működik a mama és a baba egész nap. 8-12 hét után a baba átalussza az egész éjjelt. A baba sírásával kapcsolatban a könyvben egyszerű tanácsra lelünk – hagyni a kicsit 20 percen át sírni. A gyerekorvosok szerint az ilyen napirendnél magasabb a dehidratáció kockázata, mivel a háromóras etetési időköz túl hosszúnak minősül az ilyen kicsi babáknál. A pszichológusok is azt vallják, hogy inkább hagyatkozzunk a szülői megérzésekre mint az e fajta tanácsokra.
Cotoons Smoby éjjeli fény és zenedoboz szett kiságyba
A Cotoons kiságy szett egy éjjeli lámpából és egy zenedobozból áll. A szett segítségével a baba a kiságyban biztonságosan és kellemesen érzi magát. A berendezés 20 perc után, amikor a baba már gyengéden alszik, automatikusan kikapcsol.