Nem csak a téli időszakra jellemző a nátha és az állandó tüsszögés. A tavasz is megfázáshoz hasonló tünetekkel teheti kellemetlenné gyermekeink mindennapjait. Ha az orrfolyás és folytonos tüsszögési rohamok a tavaszi időszakban rendszeresen megjelennek csemetéinél, valószínűleg allergiás náthában szenvednek. E betegség ugyan körülményessé teheti az egész család életét, de nem nehéz megtanulni kordában tartani a tüneteit.
Ahogy azt már az elején említettük, az allergiás nátha vagy allergiás rhinitis leggyakoribb tünetei közé tartozik a kellemetlen orrfolyás és folyamatos tüsszögés, melyet köhögés, légzési nehézségek, néha sípoló légzés esetleg a torokban jelentkező,kellemetlen irritáló érzés kísérhet.
Fáradékonyság és nyugtalanság mint tünetek
Az allergiás nátha nagyon gyakori tünete a szemviszketés amely néha kötőhártya-gyulladáshoz vezethet. Szövődményei közé sorolhatjuk viszont a fülgyulladást vagy a melléküregek nyálkahártyájának gyulladását, azaz a színuszitiszt is. Különösen legyünk figyelmesek akkor, ha a csöppség légzés közben zihálni kezd. Ezek a tünetek ugyanis asztmára utalnak, ami a légúti allergia súlyosabb, tüdőt érintő formája.
A szénanáthás csöppséget gyakrabban gyötörheti fej- vagy hasfájás, éjjeli alvászavar és általános fáradtság vagy nyugtalanság. A kicsik gyakran koncentráció zavarban szenvednek, amit elsősorban a kisiskolásoknál nem szaban alábecsülni. A pollenszezonban az allergiás reakció a bőrön is megnyilvánulhat.
Allergiás szülő? Várhatóan allergiás gyermek
Bár az allergiát több faktor idézi elő, a fő tényező a genetikai hajlam. Ha a baba olyan családba születik, ahol a családtagok nem szenvednek allergiában, az allergia kialakulásának valószínűsége nála csak 5-15 százaléknak felel meg, családi anamnézistól függetlenül. Ha viszont a családban több tag szenved allergiás tünetekben, nagyobb az allergia keletkezésének esélye a gyermeknél is.
Ha egy szülő szenved allergiában, 50% az esélye annak, hogy gyermekük is allergiás lesz. Ha mindkét szülő allergiás, ez a kockázat 90%-ra emelkedik.
Az allergiás édesanya továbbra is szoptathat, mivel az allergének nem jutnak át az anyatejbe. Sőt a szoptatás erősiti a gyermek természetes immunitását és csökkenti a fertőzés kialakulásának kockázatát. A legkisebbeknél az allergia kialakulásának veszélyét a szennyezett levegő, helytelen táplálkozás vagy a dohányfüst belélegzése azaz a passzív dohányzás növeli.
Mi áll az allergiás reakció mögött?
Ha gyermekénél pollenallergiát igazolnak valószínűleg szezonális, intermittáló allergiában szenved, azaz a betegség kellemetlen tünetei nála csak bizonyos ideig tartanak az egyes növények virágzási szezonjától függően.
A virágzó növények és fák mikroszkópikus méretű pollenje, a porszemcsék vagy gombaspórák szél útján terjednek és belélegezve az orr nyálkahártyáján allergiás reakciót váltanak ki, amely nagy mennyiségű hisztamin felszabadulásával jár. A hisztamin irritálja az idegvégződéseket és bőr illetve orrviszketést és az erek kitágulásával bőrpírt vagy csalánkiütést idézhet elő.
Pollenszezon alatt legyen résen
Az egyik fő alapszabály –maximális mértékben kerülni az allergéneket. A pollenszezon csúcsidőszakában csak valóban szükséges ideig tartózkodjanak odakint, mert az ismételt irritáció növeli az orr nyálkahártyájának érzékenységét. Ezenkívül figyelje a pollenjelentést is.
A szülőknek nagy segítséget nyújthat a növények és fák pontos virágzási szezonját ábrázoló pollennaptár. A virágpor elsősorban száraz, napos és szeles időben terjed. A meleg levegővel a pollen a légkör magasabb rétegeibe kerül és a szél néhány száz kilométer távolságba is elfújhatja.
Egész éven át tartó tünetek
Ha a tünetek nem múlnak és a kiváltó tényezők száma evről évre növekszik a szezonális allergia perzisztens, azaz egész éven át tartó allergiába feljődhet. Ilyenkor az allergiás reakció kiváltó okai közé sorolhatjuk a poratkákat vagy állatszőrt is.
Az allergia az idősebb gyermekeknél is bármikor kialakulhat, ezért fontos a gyerekek egészségi állapotának rendszeres ellenőrzése.
A szezonális szénanátha kialakulásának esélye 5 éves korig a legkisebb, legkockázatosabbnak minősül a tizedik élet év körüli időszak. A pici babáknál az allergiára utaló első tünet az atópiás dermatitis másnéven ekcéma. Érdekesnek bizonyul az a tény is, hogy gyakrabban szenvednek allergiás tünetekben azok a gyerekek, aki közvetlenül a pollenszezon kezdete előtt születtek. A hagyományos allergiát viszont csak 3 éves körül lehet vizsgálatokkal igazolni.
Teremtsen allergénmentes környezetet
Ha gyermeke allergiában szenved, fontos betartani néhány higiéniai szabályt, melyek nagy mértékben csökkenthetik a kellemetlen tünetek kialakulásának veszélyét. Az alapszabály megteremteni a tiszta és allergénmentes egészséges otthoni környezetet:
- A pollenszezon idején csak röviden szellőztessünk.
- Az ablakokat csak rövid időre nyissuk ki, biztosítva így a gyors, de intenzív szellőztetést. Legyünk óvatosak a nap kritikus időszakaiban, azaz reggel és napnyugtakor.
- Nem ajánlott a helyiségek, legfőképp a hálószoba túlfűtése.
- Gondoskodjunk a gyerekszoba megfelelő páratartalmáról. A túl alacsony értékek nem tesznek jót, viszont az sem jó ha a szoba páratartalma meghaladja a 40 százalékot. A nedves környezet ugyanis ideális táptalaj a beltéri allergének számára mint a gombák és por.
- Párásító mellett használjon minőségi HEPA filterrel ellátott porszívót.
- Rendszeresen cserélje a légkondicionáló légszűrőit.
- Vegyen antiallergén matracokat.
- A pollenszezonban hetente cserélje az ágyneműt, de ne szárítsa szabad levegőn. Ha lehetséges, inkább vásároljon ruhaszárítót, amely magas hőmérsékleten a poratkákat is elpusztítja. Ugyanez érvényes a ruhákra is.
- Ne adja gyermekére ismételten azt a ruhát, amelyet már egyszer, ha csak rövid időre is, kint viselt, mert a pollen, por vagy gombaspórák már rajta vannak.
- Tanítsa meg gyermekeit kintről bejövet automatikusan kezet mosni.
- A pollenszezonban egy gyors esti zuhany és a gyakori hajmosás szinte kötelező. Az allergének ugyanis az egész test felületén megragadnak így a gyerekek a testükkel az ágyba vinnék.
Mi a teendő ha megjelennek a tünetek?
Szakemberek szerint az betegek nagy hibát követnek el az allergia kezelés elhanyagolásával. A szükséges vérvizsgálatok és bőrtesztek elvégezése és a diagnózis felállítása után az orvos általában antihisztaminos gyógyszereket ír elő, melyek elsősorban a szezonális allergiáknál hatásosak.
A szénanátha tüneteit viszont házi praktikák segítségével is enyhíthetjük. Az orrfolyást ugyan nem állítsák le, de legalább segítik elkerülni a irritált orr kialakulását. Orrfúvás közben ezért csak finom felületű kendőket használjon és ne felejtse rendszeresen krémezni a gyermek orrának a környékét.
Ha gyermeke nyitott szájjal lélegzik, száraz, fájós, irritált torok gyötörheti őt, sőt dehidratáció érzése tűnhet nála fel. A allergiás kisgyermek számára fontos a rendszeres folyadékpótlás, de a torok problémáit enyhítheti a gargalizálás is. A viszkető szemeknek jót tesz egy hideg borogatás.
A lokális gyógyszerek használata mellett fontos tisztán tartani az orrot. Erre kiváló az orr aspirátor azaz orrszívó vagy az orrzuhany. Az orrdugulást enyhítheti az egyszerű fecskendő segítésgével alkalmazott sósoldat is. Ilyenkor viszon kizárólag jódmentes sót használjon.