A legmegfelelőbb táplálék az újszülött számára kétségtelenül az anyatej. A helyes szoptatási technikák elsajátításánál fontos szerepet játszik az anya és a baba testhelyzete. Szoptathat fekve, ülve vagy félig ülve illetve félig fekve, egyszóval úgy, hogy mindketten kényelemben legyenek. Így nem szenved a mama hátgerince és a baba is helyesen kerül a mellre.
A baba megfelelő szoptatásának az akadálya sok esetben a rossz testhelyzet. Szoptatás közben több pozíciót is kipróbálhat, de mindennek az alapja, hogy a baba ne csak a fejével, de az egész testével forduljon a mama felé, azaz a fül, váll és csípő egyenes vonalban legyenek. Ez lehetővé teszi, hogy a csecsemő helyesen mellre tapadjon. Bármilyen szoptatási pozíciót is választ, tartsa szem előtt mindkettejük kényelmét. Ideális esetben a szoptatást közvetlen bőrkontaktussal kezdje például a következő pozíciók valamelyikében.
Háton fekvő helyzet
Ez a testhelyzet nagyon természetes, a szülés utáni első pillanatokban is ajánlott. A babával való közvetlen bőrkontaktus (azaz az édesanya melltartó nélkül fekszik, míg a babát csak egy könnyú textilpelenka takarja) jelentős szerepet játszik a szoptatás sikerességében, mivel beindítja a baba reflexeit. Ebben a pozícióban a mama a baba hátát illetve tarkóját tartja. Másik kezével ellenőrizheti a mellét és szükség esetén a mell ismételt nyomásával segítheti a tej folyását. A baba álla ebben a pózban szinte az anya mellére nyomul. A pozíció előnye, hogy a baba általában még a mellen büfizik, így elmarad a vállon való büfiztetés.
Függőleges ülő helyzet
Ez a testhelyzet megkönnyíti az egészségügyi rendellenességek okozta mellrehelyezési problémákat (az állcsont helytelen pozíciója, ajakhasadék, kólika, kicsire nyitott száj vagy Down szindróma), illetve akkor is előnyös ha túlságosan erős a tejleadó reflex. A függőleges testhelyzetben a gravitáció hatására a pici maximálisan hátra tudja dönteni a fejét ami lehetővé teszi a helyes mellre tapadást. Ennél a póznál a baba lovagló ülésben ül a mama ölében, aki egy vagy mindkét kezével támasztja a hátát és a tarkóját (nem a nyakát!).
Futballtartás
Ez a póz akkor ajánlott, ha a szoptatós anyuka mellei nagyok vagy mellbimbói laposak. Helyezzen párnát a baba teste alá, hogy a mell magasságába emelje. A babát tartsa a karja alatt úgy, hogy a baba feje a karhoz közelebbi mellen legyen, lábai a karja alatt. A pozíció előnye, hogy lehetővé teszi az ikrek szimultán szoptatását és újszülötteknél is alkalmazható. Ez a testhelyzet fokozza a tej kiürítését az oldalsó emlőmirigyekből is.
Oldalt fekvő helyzet
Az oldalt fekvő helyzet éjszakai szoptatásnál előnyös valamint akkor, ha túl sok a teje. Hasznosnak minősül különböző problémáknál is – például derékfájdalmak esetén, császármetszés, gátmetszés után.... Feküdjön oldalra a babával szemben. Ügyeljen arra, hogy a baba ne a hátán feküdjön! Tartsa karjával a baba hátát. Mivel ebben a pózban egy kicsit nehézkesebb kezelni a babát, nem ajánlott kezdő anyukáknak.
Bölcsőtartás
A klasszikus bölcsőtartás nem javallott az újszülötteknél, mivel az édesanya ebben a pózban nem tudja igazán szilárdan tartani a baba fejét. Ennél a testhelyzetnél az is fontos, hogy a baba már jól mellre tudjon tapadni. A bölcsőtartás félig ülő helyzetben babával az ölünkben végezzük – az édesanya párnával alátámasztja a hátát, a babát az alkarjára helyezi úgy, hogy a baba feje a könyökhajlatnál legyen. Az édesanya így az alkarjával meg tudja támasztani a baba hátát, míg a keze a baba popsiját tartja. Az alkart és a könyököt célszerű párnával megtámasztani, hogy a baba súlya ne terhelje őket.
Kereszttartás
A következő póz a kereszttartás, más néven keresztezett bölcsőtartás. Ebben a pozícióban a baba nagyon könnyen a mellre tud tapadni. A babát egy kézzel tartsa a testénél. Ha a kicsi a ball mellből szopik, akkor a jobb kezével tartsa. Tenyerével támasztja a tarkóját úgy, hogy a hüvelykujja a baba fülénél a többi ujja pedig a baba arca alatt helyezkedjen el. A mellét fogja a másik kezével, hátgerincét tartsa egyenesen. Ebből a testhelyzetből könnyedén futballtartásra válthat.
Oldalt fekvő helyzet - fordított
Ez a pozíció hasonló az oldalt fekvő helyzethez egy eltéréssel, hogy a mama és a baba nem azonos irányban fekszenek. Mindketten oldalukon vannak, egymással szemben. Ebben a pózban a babát nem kell támasztani, így az édesanya is megpihenhet. Ez a testhelyzet időről időre változatosabbá teheti a közös pillanatokat, ráadásul a baba fordítottan látja a már megszokott képet.
Bölcsőtartás félig ülő helyzetben
Ezért a testhelyzetért császármetszés után lesz hálás, mivel nagyon kényelmes és nem képez nyomást a hasra. A pozíció alapja a keresztezett bölcsőtartás azzal a különbséggel, hogy az anya kényelmesen, félig ülő helyzetben oldalára támaszkodik. A hátát támasztó párnának köszönhetően ebben a pozícióban remekül ellazulhat. Egyik kezével támasztja a baba testét, másikkal fixálja tarkóját vagy a mellét kínálja. A pozíciót módosíthatja úgy is, hogy nem az oldalára fekszik, de félig ülő helyzetben behajlított és alátámasztott lábakkal egyenesen marad.
Melyik pozíció a legideálisabb az Ön számára? Osztja meg velünk kommentben tapasztalatait!